Gayrimenkul sektöründe hem mülk sahipleri, hem de emlak danışmanları için yeni bir dönem başlıyor. - Narlıdere Emlak | Narlıdere Emlak Ofisleri » NarlidereEmlak.com

Web Tapu Dönemi

Web tapu sisteminin 21 Mart 2020 tarihi itibariyle uygulamaya konulmasıyla vatandaşlar tüm tapu işlemlerini internet üzerinden kolaylıkla yapabilecek, başvurudan sonraki tüm aşamaları sistem üzerinden takip edebileceklerdir. Sadece son aşamada ıslak imza için tapu müdürlüğüne gidilecektir. Böylece uzun zaman kayıplarının önüne geçilecek, hem de sağlığımızı korumuş olacağız. Eskiden uzun uğraşlar ve zaman gerektiren tapu kaydı vb. belgeleri kolayca ulaşabilecek, bankaya gitmeden tapu harcını bile sistem üzerinden ödeyebileceğiz. 

Bu sistemi kullanabilmek için öncelikle yapılması gereken şey en yakın postaneden bir e-devlet şifresi edinerek, e-devlet uygulamasına kayıt yaptırmaktır.

Web Tapu Sistemini Kullanarak Neler Yapılabilir?
1) Başvuru yapabilir,
2) Tapu kaydı alabilir,
3) Tapu kaydınızı dondurabilir (böylelikle dolandırıcılığa karşı tedbir almış olursunuz)
4) Tapu harcını ödeyebilir,
5) Tapu şerh (Örneğin; ipotek var mı?) bilgilerine ve
6) Tüm taşınmazlarınızın listesine ve parsel görüntülerine ulaşabilir,
7) Sizin adınıza (satış hariç) bazı işlemleri (belge çıktısı alma, tapu harcı ödeme, sisteme belge yükleme gibi) yapabilmesi amacıyla bir gayrimenkul danışmanına yetki verebilirsiniz.

Ayrıca İl Ticaret Müdürlüklerince kendilerine yetki belgesi verilmiş gayrimenkul danışmanları tarafından web tapu sisteminde bir Gayrimenkul Danışmanı Portalı oluşturulmuştur. Gayrimenkul danışmanları da belge yetki numaraları ile sisteme giriş yapabilir, müşterilerinin tapu işlemlerini kendilerine yetki verilmesi durumunda gerçekleştirebilir, listelerindeki taşınmazların tapu durumlarını araştırabilmektedirler. 
Eklenme Tarihi : 1/5/2020

NARLI DERE EMLAK