- Narlıdere Emlak | Narlıdere Emlak Ofisleri » NarlidereEmlak.com

Tapuda devrim WEB TAPU

Merhabalar, 

 

Takdir edersiniz ki günlük yaşamımızda sıklıkla yeni bir teknolojik gelişme, yeni bir uygulama ile karşılaşmamız kaçınılmaz olmaktadır. Bu uygulamaların çoğu vatandaşın işini kolaylaştırmakta, zaman kaybını önlemekte ve bu işlerin takibini rahatlıkla yapabilmemize imkan sağlamaktadır.

 

Bu hafta sizlere Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilen Web Tapu Sisteminin bizlere sağladığı kolaylıklar ile taşınmazını satmak isteyen bir vatandaşın, önceden Tapu Müdürlüğüne giderek yaptığı başvuru işlemini, sistem üzerinden nasıl gerçekleştirebileceğini özetleyecek, sonunda bu sistemin daha etkin çalışabilmesi için ilave olarak nelere ihtiyaç duyulabileceği ve şu an vatandaş için oluşturabileceği sıkıntılardan kısaca bahsedeceğim.

 

Öncelikle bu sistemin emlak sektöründeki tüm birey ve unsurların iş yapış şeklini lehe olacak şekilde değiştirdiğini belirtmekte fayda görüyorum. Kimdir, nedir bu unsurlar diyecek olursanız; taşınmaz sahibi, alıcı adayı, emlak danışmanları, bankalar ve tapu çalışanları şeklinde sıralayabiliriz.

 

Bu sistemi kullanarak hangi işlemleri yapabileceğiz? İşte sistemin sağladığı kolaylıklar;

 

(1)   Tapu müdürlüklerinde sıra beklemeden, zaman kaybı yaşamadan taşınmazımızın

                    Satışı için kolayca BAŞVURU yapabilir (bu hafta bu işlemi özetleyeceğiz),

            

(2)   Taşınmazlarımızın listesini görüntüleyebilir,

 

(3)   Başvuru takiplerimizi yapabilir (Tamamlanan, Devam Eden, İptal Edilen),

 

(4)   Tapu ve Kadastro Harcı ile Döner Sermaye Hizmet

 

(5)    Bedeli ödemelerini yapabilir,

 

(6)  Taşınmazınız için İşlem Yapılır Beyanı TESİS veya bunu iptal (TERKİN) edebilir (Bu işlem sizi dolandırıcılıklara karşı koruyacaktır),

 

(7)   Tapu Senedi veya Tapu Kayıt Örneği (Resmi-Ücretli) alabilir,

 

(8)   Sistemden Aldığınız Belgeleri listeleyebilir,

 

(9)   Yetkilendirme işlemlerini (Yetki Verme, Yetki İptal Etme, Yetkilendirmesi Yapılan Taşınmazların Listesini görüntüleme, taşınmazınız için işlem yapmak üzere istenen yetki taleplerine ONAY verebilirsiniz.

 

Gördüğünüz gibi web tapu sistemi sizlere birçok kolaylık sağlamakta, değerli zamanımızı daha farklı alanlarda kullanmak üzere bizlere hediye etmektedir. Şimdi size bir vatandaşımız                   e-devlet şifresini aldıktan ve web tapu sistemine giriş sağladıktan sonra TAŞINMAZIN SATIŞ İŞLEMİ İÇİN NASIL BAŞVURU YAPACAK bunun sistem üzerindeki aşamalarını ve ekran görsellerini paylaşacağım. Hadi başlayalım;

 

Malik tarafından seçili taşınmazda “başvuru yap” fonksiyonuna tıklanır. 


Açılan ekranda; 

 

(1)   Taşınmazın kayıtlı bulunduğu tapu müdürlüğünde işlem yapılacak ise “taşınmazın bulunduğu kurumda işlem yapılacak” alanı seçilmelidir. 


(2)   Bunun dışında yetki alanı dışı tapu işlemi yapılacak ise bu alan boş bırakılarak işlemin yapılması istenilen tapu müdürlüğü seçilmek sureti ile gerekli alanlar doldurulacaktır. 

 

(3)   Satış işlemi için gerekli bulunan belgeler (nüfus cüzdanı ve temsil belgesi, deprem sigorta poliçesi, belediyeden alınan emlak değeri belgesi) listelenmiş olup, bu belgelerin sisteme eklenmesi zorunludur. Taşınmaz bina vasıflı bir taşınmaz değil ise deprem sigorta poliçesi sisteme taranmak zorunda değildir. 

 

(4)   Satış bedeli yazılır. 

 

 

(5)   Alıcı bilgisi ve işlem açıklaması yazılır. Alıcının T.C. kimlik numarası, adı ve soyadı ile kısaca işlem açıklaması yazılmalıdır. 

 

(6)   Bu süreç tamamlandığında görüntülenen kullanıcı sözleşmesi onaylanmak sureti ile “başvuru kaydet” tuşuna basılarak tapu müdürlüğünde işlem başvurusu oluşturulur. 

 

(7)   Tapu müdürlüğü tarafından işlemler mevzuatına uygun bir şekilde tamamlandıktan sonra ilgilisine tapu harcı, döner sermaye hizmet bedeli ve işlemin tamamlanması için imza tarihi ve saati SMS ile gönderilecektir. 

 

(8)   Belirtilen gün ve saatte taraflar imza işlemi için başvuruda sistemden gönderdikleri belgelerin asılları ile birlikte tapu müdürlüğünde hazır bulunacaklardır.

 

Evet sevgili okuyucular, bu hafta web tapu sistemine bir giriş yaptık. Önümüzdeki yazılarımızda sistemin kullanımına ilişkin diğer konulara değineceğiz. Tahsilat nasıl olur, vekalet nasıl verilir, tapu bilgisi nasıl alınır, yetki verme-iptal etme, beyan tesis etme-iptal etme nasıl olur, emlakçıların başvurusu nasıl olur, belge nasıl alınır …. 

 

Sizlerde bu sistemle ilgili merak ettiğiniz konuları www.narlidereemlak.com sitesinde başvuru yap bölümünden veya info@narlidereemlak.com posta adresinden bana sorabilirsiniz. Hoşçakalın, sağlıkla kalın.

 

 

 

Recep YILDIZ

Sorumlu Gayrimenkul Danışmanı

0531 544 44 49

info@narlidereemlak.com

 

 


 
Eklenme Tarihi : 7/5/2020

DİĞER BLOGLAR

Aklıma Takılanlar

 • 9/4/2020

Sosyal medya, internet siteleri ve bloglarda; gayrimenkul danışmanlarının nasıl başarıya ulaşabilecekleri, yapmaları ve yapmamaları gerekenler, ünlü Amerikan pazarama uzmanlarının başarı hikayelerini, hep aynı basma kalıp önerileri hepimiz okumuş, çoğumuz bu paylaşımlara beğen atmış, hatta paylaşım yapmışızdır.

Narlıdere Satılık Müstakil Ev

 • 16/1/2020

Narlıdere satılık müstakil ev arayanlar için harika bir bölgedir. Yatırıma müsait olan Narlıdere bölgesi satılık müstakil ev alım ve satımlarında yüksek avantajlar sağlar.

Narlıdere Emlak Ofisleri

 • 18/12/2019

Narlıdere Emlak Ofisleri denildiğinde akla ilk gelen firma kuşkusuz Recep YILDIZ yönetimindeki Narlıdere Emlak -Konut - Gayrimenkul firmasıdır. İnsanın en büyük ihtiyaçları arasında bulunmaktadır.

Evinizi Kendiniz Satabilir misiniz?

 • 4/9/2019

Bir gayrimenkulün değerinde ve normal bir sürede satışı için kesinlikle bir gayrimenkul danışmanına ihtiyaç vardır. Satış yapmak istediğiniz zaman mutlaka profesyonel bir gm danışmanını yetkilendirmenizde fayda vardır. Başlangıçta sahibinden ilan giriş, branda asmak, birçok emlakçıyla iletişim kurmak avantajlı gibi görünebilir. Ancak;

Neden Narlidere'yi Seçmeliyiz?

 • 4/9/2019

Narlıdere doğası, kültürel dokusu ve yerleşik insan profiliyle izmirin en seçkin ve gayrimenkul yatırımı için en çok tercih edilen ilçelerinden birisidir. Peki neden Narlıdere?

Faiz düştü konut alma zamanı mı?

 • 29/7/2019

Faiz düştü konut alma zamanı mı? Merkez Bankası perşembe günü faizleri 425 baz puan yani kaba bir hesapla 4,5 puan düşürerek yüzde 20'nin altına çekti. Faizlerin düşmesi ile konut kredisi faizleri de düşmeye başladı.

Acquiring a real estate to get a citizenship in Turkey

 • 21/7/2019

procedures for foreign people who want to acquire a real estate to get a citizenship in Turkey are listed below

emlakçılıktan nasıl kurtuluruz? bölgesel emlak ofisleri olabilir mi?

 • 18/7/2019

Her mahalleye hatta her sokağa bir emlak ofisi gerekli mi? Her bir emlak ofisinin aylık genel giderleri çoğu zaman gelirleri ile karşılanamamakta, karın tokluğuna çalışma durumu ortaya çıkmaktadır. Bu durumda ne yapmalı?

Tapuda satış işlemleri

 • 17/7/2019

Tapuda satış işlemleri için gerekli evrakların neler olduğunu biliyor muyuz?

villa satın alırken dikkat edilmesi gereken 10 madde

 • 17/7/2019

Doğa, deniz. havuz ve sessizlik sevenler için en uygun konutlar villalar özellikle müstakil olanlardır. Müstakil veya bitişik nizam olsun, şehir yaşamından sıkılmış çoğumuz önünde bahçesi olan, bir havuzu olan, denize kıyısı olan veya yakın olan bir villada oturmayı hayal eder. Tamam da, satın almada nelere dikkat etmemiz lazım bir bakalım mı?

Size Sunacağım Hizmetler ve Çalışma Sartlarim Nelerdir?

 • 17/7/2019

Merhaba, Sayın mülk sahipleri ve mülk edinmek isteyen sayın müşteri adayı, Ben NARLIDERE Bolgesi GM Danışmanı RECEP YILDIZ…Dairenizin satis yetkisini sahsima vermeniz durumunda, sonuc odakli aktif, seffaf ve prensipli calisma anlayisim ile asagida belirttigim pazarlama araclarini kullanarak en kisa surede sonuca ulaşmayı planliyorum.

gayrimenkul değer artış kazancına dikkat

 • 24/6/2019

Gelir vergisi kanunu gereği almış olduğunuz bir gayrimenkulü iktisap (tapudaki edinim tarihi) tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde satarsanız gelir vergisi kanunun ilgili maddesi gereği vergiye tabi olursunuz.

evinizi en kolay nasıl satarsınız

 • 24/6/2019

PİYASA ŞARTLARI NE OLURSA OLSUN GERÇEK FIYAT ANALIZI YAPILMIŞ VE PROFESYONEL BIR EMLAK DANIŞMANI TARAFINDAN SATIŞA SUNULAN BIR GAYRİMENKUL PIYASADAKI TUM GM.LERDEN ÖNCE SATILIR..BU BIR VARSAYIM DEĞİL ANALITIK BIR SAPTAMADIR.

NARLIDERE EMLAK