Gayrimenkul Nasıl Satılır? - Narlıdere Emlak | Narlıdere Emlak Ofisleri » NarlidereEmlak.com

Evinizi Kendiniz Satabilir misiniz?

Bir eviniz var, satmak istiyorsunuz. Ne yaparsınız? Hemen acemice yetersiz sayıda kötü fotoğraflar çekerek, ve camımıza ve balkonumuza sahibinden satılık brandası asarak, ve bunu bütün emlak ofisleriyle paylaşarak zannedilir ki bu şekilde evimizi çok kolay ve hemencik satıveririz.!
Bu şekilde evinizi satmaya çalışman size oldukça zaman kaybettirir, sizi yorar ve kesinlikle beklediğiniz müşteri talepleriyle karşılaşamazsınız. Neden böyle olur;
(1) Çünkü, evinizin değerini duygusal olarak belirlersiniz, piyasa analizi bilmezsiniz ve en iyi evin kendi eviniz olduğu duygusallığından kurtulamayıp, genellikle tüm mülk sahiplerinin yaptığı gibi MALINIZI EN YÜKSEK FİYATTAN satmaya kalkışırsınız,
(2) Aşırı değerlenmiş bir gayrimenkul için gerçekten o evi satın almaya niyetli olabilecek, motivasyonu yüksek alıcıları daha baştan kaybedersiniz..Hele ki şimdiki piyasa durumunda alıcı bulmak sıkıntılı bir durum..
(3) Şunu da unutmamak gerekir, gerçek alıcı müşteri piyasa analizini iyi yapmış, en az bir gayrimenkul danışmanı kadar çalışmış, araştırmış, yorulmuş, parası kıymetli, zamanı kıymetli olan müşteridir. Ve olmazsa olmaz bir kuraldır...Evinize İLK VERİLEN TEKLİF her zaman EN DOĞRU tekliftir.. Bunu kaçırdığınız zaman bir daha sittin sene alıcı bulamazsınız.. İşi çıkmaza sokarsınız SAYIN MÜLK SAHİPLERİ..
(4) Neden gayrimenkul danışmanı diye sorduğunuzda ise, o HEM ALICI için HEM SATICI işin çalıştığından her iki tarafın çıkarlarını korumakla mükelleftir. Bu yüzden vicdanlıdır. Hırsla değil mantıkla, matematikle düşünür, analiz yapar, ortaya koyduğu satış fiyatı ne alıcıyı ne satıcı mağdur edecek, evin DEĞERİNDE SATIŞ'ını sağlayacak tek kişi odur.. 
(5) Birden fazla emlakçıya ilanımızı paylaşınca da HATA yapmış oluruz. Zaten Prof. bir emlak danışmanı PAYLAŞIM esaslı çalışır. Sizin paylaştığınız, GÜVENİLİR olup olmadığını bilemeyeceğiniz emlakçılarla değil, işinin ehli, piyasaya hakim, danışmanlarla çalışır, sizin için en iyisi de budur zaten...
(6) Bizim ülkemizde EMLAKÇI ile çalışma kültürü olmadığı için, emlak danışmanına şu gözle bakılıyor; Ben düşük fiyattan istersem kendim satabilirim zaten, niye emlakçıya ihtiyaç duyayım.. Satabiliyorsa benim istediğim fiyattan satsın bakalım... Haa birde ben komisyon ödemem, alıcı ödesin.. Var mı böyle bir dünya...
(7) Sanki emlak danışmanının piyasa analizi sonucunda satış için tespit ettiği fiyat, kelepir, ucuza bir fiyat...İşin aslı öyle değil ki...Değerlemesi yapılmış olan fiyat, en uygun, satıcıyı mağdur etmeyen, aynı şekilde alıcıya hitap eden fiyattır. Bunun dışındaki fiyatlar satış sürecini uzatacak, hatta yıllarca imkansız kılacak fiyatlardır.
(8) Satıcıların, anlamadığı şu..Aynı kalitede, aynı özelliklere sahip mülklerden hangisini tercih edecektir alıcı..Tabi ki uygun fiyatlıyı..Şimdi sen 400 Tl.lik eve 600 isteyeceksin...Sonra da müşteri gelsin diye yağmur duasına! çıkacaksın..Olacak iş değil... 
(9) Pazar esnafı bile domates satarken malına göre etiket yapıyor... Sen koca gayrimenkulü öyle kafana göre istediğin fiyatla satabileceğini mi düşünüyorsun.. Dedim ya Türkiye'de her konuda Ortadoğu , şark kurnazlığı var... Ben evin değerini ne kadar yüksek tutarsam, yüksek miktarda pazarlık payı koyarsam, evimi iyi değerde satarım...Bu mantıkta satış stratejisi mi olur..? GÜLERLER BUNA..
(10) Özellikle piyasada bir kısım ENAYİ ARAYAN MAL SAHİPLERİ takımı var.. Piyasanın 3 katı fiyat biçerler evine...Sırf EGO TATMİNİ için...
Bir branda asılır balkona , cama gelsin ENAYİ MÜŞTERİLER!...Hatta es kaza o ev için teklif edilen UYGUN FİYAT TEKLİFLERİNİ de kabul etmezler..Tam bir ruh hastasıdır bu tipler..Müşteri bulursun evin fiyatını yükseltirler.. Yetkim olsa bu tip davranan müşterileri, emlak piyasasını manipüle etmekten cezalandırmak lazım..Mesela 10 yıl SATIŞ YASAĞI getireceksin bunlara...
(11) Aslında bu işin kolayı var...Belediye tüm evlerin değerlerini gerek yetkili değerlendirme kuruluşları veya gereksi saygın emlak danışmanları, kurumsal ofisler vasıtasıyla önceden tespit edip, GERÇEK RAYİÇ koyacak, bak bakalım bu UYANIK MAL SAHİPLERİ tıpış tıpış emlak ofislerine evimi sat diye yalvarıyor mu yalvar dıyor mu?
(12) Tabi benim kastettiğim bu mal sahipleri kötü düşünceli, art niyetli olanlar..Bu grubun dışında olan çok iyi niyetli mülk sahiplerini bu gruptan kesinlikle tenzih ediyorum...
(13) Sonuç itibariyle, malını satmak isteyenlere sesleniyorum..Kesinlikle kim olursa olsun, GÜVENDİĞİNİZ TEK BİR EMLAK DANIŞMANI ile çalışın, tüm süreci o yönetsin, sonuçta SİZ KARLI ÇIKARSINIZ!..Bu cümlem emlak piyasası ağzıyla söylenmiş bir cümle değildir..Tamamıyla yaşanmış, gerçek tecrübelere istinaden acize tavsiyemdir..
Recep Yıldız İzmir Narlıdere Emlak Danışmanı - Armut  

 
Eklenme Tarihi : 4/9/2019

DİĞER BLOGLAR

Tapuda devrim WEB TAPU

 • 7/5/2020

Tapuda devrim gibi bir uygulama başlatıldı. Artık tapuda başvuru yapmak, tapu belgesi çıkartmak, tapu durumunu sorgulamak için beklemek yok. Hayatımızı kolaylaştıracak bu uygulamanın adı : WEB TAPU.. Bize neler mi sağladı? Devamında....

Aklıma Takılanlar

 • 9/4/2020

Sosyal medya, internet siteleri ve bloglarda; gayrimenkul danışmanlarının nasıl başarıya ulaşabilecekleri, yapmaları ve yapmamaları gerekenler, ünlü Amerikan pazarama uzmanlarının başarı hikayelerini, hep aynı basma kalıp önerileri hepimiz okumuş, çoğumuz bu paylaşımlara beğen atmış, hatta paylaşım yapmışızdır.

Narlıdere Satılık Müstakil Ev

 • 16/1/2020

Narlıdere satılık müstakil ev arayanlar için harika bir bölgedir. Yatırıma müsait olan Narlıdere bölgesi satılık müstakil ev alım ve satımlarında yüksek avantajlar sağlar.

Narlıdere Emlak Ofisleri

 • 18/12/2019

Narlıdere Emlak Ofisleri denildiğinde akla ilk gelen firma kuşkusuz Recep YILDIZ yönetimindeki Narlıdere Emlak -Konut - Gayrimenkul firmasıdır. İnsanın en büyük ihtiyaçları arasında bulunmaktadır.

Neden Narlidere'yi Seçmeliyiz?

 • 4/9/2019

Narlıdere doğası, kültürel dokusu ve yerleşik insan profiliyle izmirin en seçkin ve gayrimenkul yatırımı için en çok tercih edilen ilçelerinden birisidir. Peki neden Narlıdere?

Faiz düştü konut alma zamanı mı?

 • 29/7/2019

Faiz düştü konut alma zamanı mı? Merkez Bankası perşembe günü faizleri 425 baz puan yani kaba bir hesapla 4,5 puan düşürerek yüzde 20'nin altına çekti. Faizlerin düşmesi ile konut kredisi faizleri de düşmeye başladı.

Acquiring a real estate to get a citizenship in Turkey

 • 21/7/2019

procedures for foreign people who want to acquire a real estate to get a citizenship in Turkey are listed below

emlakçılıktan nasıl kurtuluruz? bölgesel emlak ofisleri olabilir mi?

 • 18/7/2019

Her mahalleye hatta her sokağa bir emlak ofisi gerekli mi? Her bir emlak ofisinin aylık genel giderleri çoğu zaman gelirleri ile karşılanamamakta, karın tokluğuna çalışma durumu ortaya çıkmaktadır. Bu durumda ne yapmalı?

Tapuda satış işlemleri

 • 17/7/2019

Tapuda satış işlemleri için gerekli evrakların neler olduğunu biliyor muyuz?

villa satın alırken dikkat edilmesi gereken 10 madde

 • 17/7/2019

Doğa, deniz. havuz ve sessizlik sevenler için en uygun konutlar villalar özellikle müstakil olanlardır. Müstakil veya bitişik nizam olsun, şehir yaşamından sıkılmış çoğumuz önünde bahçesi olan, bir havuzu olan, denize kıyısı olan veya yakın olan bir villada oturmayı hayal eder. Tamam da, satın almada nelere dikkat etmemiz lazım bir bakalım mı?

Size Sunacağım Hizmetler ve Çalışma Sartlarim Nelerdir?

 • 17/7/2019

Merhaba, Sayın mülk sahipleri ve mülk edinmek isteyen sayın müşteri adayı, Ben NARLIDERE Bolgesi GM Danışmanı RECEP YILDIZ…Dairenizin satis yetkisini sahsima vermeniz durumunda, sonuc odakli aktif, seffaf ve prensipli calisma anlayisim ile asagida belirttigim pazarlama araclarini kullanarak en kisa surede sonuca ulaşmayı planliyorum.

gayrimenkul değer artış kazancına dikkat

 • 24/6/2019

Gelir vergisi kanunu gereği almış olduğunuz bir gayrimenkulü iktisap (tapudaki edinim tarihi) tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde satarsanız gelir vergisi kanunun ilgili maddesi gereği vergiye tabi olursunuz.

evinizi en kolay nasıl satarsınız

 • 24/6/2019

PİYASA ŞARTLARI NE OLURSA OLSUN GERÇEK FIYAT ANALIZI YAPILMIŞ VE PROFESYONEL BIR EMLAK DANIŞMANI TARAFINDAN SATIŞA SUNULAN BIR GAYRİMENKUL PIYASADAKI TUM GM.LERDEN ÖNCE SATILIR..BU BIR VARSAYIM DEĞİL ANALITIK BIR SAPTAMADIR.

NARLIDERE EMLAK